Anasayfa / Zamak Döküm Etiket

Zamak Döküm Etiket

Ankara Etiket olarak zamak (çinko-alüminyum) alaşımından 3D kabartmalı döküm etiket ve amblem üretimi yapıyoruz. Mobilya, ayakkabı, çanta ve deri aksesuar markalama çözümleri.

3D Metal Döküm
Zamak Döküm Etiket - uygulama örneği 1 - Ankara Etiket Zamak Döküm Etiket - imalat örneği 2 - Ankara Etiket Zamak Döküm Etiket - çalışma örneği 3 - Ankara Etiket Zamak Döküm Etiket - proje örneği 4 - Ankara Etiket
Zamak Döküm Etiket - uygulama örneği 1 - Ankara Etiket
Zamak Döküm Etiket - imalat örneği 2 - Ankara Etiket
Zamak Döküm Etiket - çalışma örneği 3 - Ankara Etiket
Zamak Döküm Etiket - proje örneği 4 - Ankara Etiket

Ankara Zamak Döküm Etiket

Zamak döküm etiketler, çinko bazlı alaşımların basınçlı döküm yöntemiyle şekillendirilmesiyle üretilen üç boyutlu metal etiketler ve amblemlerdir. Ankara'da zamak döküm etiket üretimi, kalıp tasarımından döküm işlemine ve yüzey kaplama sürecine kadar ileri mühendislik bilgisi gerektiren çok aşamalı bir süreçtir. Zamak etiketler; mobilya aksesuarları, moda sektörü metal etiketleri, otomotiv amblemleri, şarap şişesi etiketleri ve kozmetik ambalaj süsleme elemanları olarak geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Zamak Alaşım Bileşimi ve Mekanik Özellikleri

Zamak alaşımları çinko esaslı döküm alaşımlarıdır ve adını Almanca Zink, Aluminium, Magnesium ve Kupfer kelimelerinin baş harflerinden alır. Zamak 3 en yaygın kullanılan bileşimdir ve yüzde 96 çinko, yüzde 4 alüminyum içerir. Bu alaşım mükemmel dökülebilirlik, boyutsal kararlılık ve yüzey kalitesi sunar. Çekme mukavemeti yaklaşık 283 megapaskal, sertliği ise Brinell skalasında 82 değerindedir. Zamak 5 alaşımı yüzde 95 çinko, yüzde 4 alüminyum ve yüzde 1 bakır içerir; bakır katkısı mekanik mukavemeti artırarak çekme dayanımını 328 megapaskale yükseltir ve sertliği 91 Brinell değerine çıkarır. Zamak 5 daha iyi kaplama yapışması sağladığından dekoratif uygulamalarda ve yüksek parlaklık gerektiren kromlama işlemlerinde tercih edilir. Her iki alaşımın ergime noktası yaklaşık 380 ila 390 derece Celsius arasındadır ve bu düşük ergime sıcaklığı enerji verimliliği ile kalıp ömrünü olumlu yönde etkiler.

Sıcak Kamaralı Basınçlı Döküm Süreci

Zamak etiketlerin üretiminde sıcak kamaralı basınçlı döküm yöntemi kullanılır. Bu yöntemde döküm makinesinin enjeksiyon sistemi doğrudan erimiş metal havuzunun içinde yer alır ve metal sürekli olarak sıvı halde tutulur. Kalıp sıcaklığı 150 ila 200 derece Celsius arasında kontrol edilir; bu sıcaklık aralığı optimum metal akışı ve yüzey kalitesi için kritik öneme sahiptir. Enjeksiyon basıncı 70 ila 140 bar arasında uygulanır ve erimiş zamak alaşımı yüksek hızla kalıp boşluğuna doldurulur. Doldurma süresi milisaniye mertebesindedir ve bu hız sayesinde ince cidarlı ve detaylı geometriler başarıyla dökülür. Toplam çevrim süresi parça boyutuna bağlı olarak 15 ila 30 saniye arasında değişir ve bu kısa çevrim süresi zamak döküm etiketlerin yüksek adetli üretimlerde ekonomik olmasını sağlar. Kalıp açıldıktan sonra parça otomatik olarak itici pimlerle çıkarılır ve bir sonraki döküm çevrimi başlar.

Kalıp Tasarımı ve İmalat Detayları

Zamak döküm etiket kalıpları H13 sıcak iş takım çeliğinden imalat edilir. H13 çeliği yüksek sıcaklık dayanımı, termal yorulma direnci ve aşınma mukavemeti ile basınçlı döküm kalıplarında standart malzemedir. Kalıp boşlukları CNC frezeleme ile kabaca şekillendirilir, ardından elektro erozyon işleme yöntemi ile ince detaylar ve keskin köşeler oluşturulur. Elektro erozyon yöntemi 0,1 milimetreye kadar hassas detay işleme kapasitesi sunar ve zamak etiketlerdeki küçük yazılar, logolar ve kabartma desenleri bu yöntemle kalıba aktarılır. Kalıp ömrü tipik olarak 500 bin ile 1 milyon atış arasındadır ve düzenli bakımla bu süre uzatılabilir. Kalıp yüzeyinin parlatılması ve nitrürleme ile sertleştirilmesi parça yüzey kalitesini doğrudan etkiler. Çok gözlü kalıp tasarımları küçük boyutlu etiketlerde verimliliği artırır; tek bir kalıpta 4 ila 16 adet etiket aynı anda dökülür.

Son İşlem ve Yüzey Kaplama Seçenekleri

Döküm sonrası zamak etiketler çeşitli son işlemlerden geçer. Çapak alma işleminde döküm kanalları ve taşma payları mekanik olarak kesilir veya presle çıkarılır. Vibrasyonlu son işlem makinelerinde seramik veya plastik medya ile birlikte titreşim uygulanarak yüzey pürüzsüzleştirilir ve küçük çapaklar giderilir. Tamburlu parlatma işlemi çelik bilye veya porselen medya kullanılarak yüzeye parlaklık kazandırır. Elektrokaplama zamak etiketlerin en yaygın yüzey işlemidir. Nikel kaplama 5 ila 15 mikrometre kalınlığında uygulanır ve parlak veya saten yüzey seçenekleri sunar. Krom kaplama nikel alt katmanı üzerine 0,25 ila 0,5 mikrometre kalınlığında uygulanır ve ayna benzeri parlak bir görünüm elde edilir. Altın kaplama 0,1 ila 1 mikrometre kalınlığında gerçek altın veya altın alaşımı ile gerçekleştirilir ve lüks ürün etiketlerinde tercih edilir. Antik pirinç kaplama özel kimyasal patina işlemiyle uygulanır ve vintage görünüm sağlar. Toz boya kaplama renk çeşitliliği sunarken, epoksi veya mine dolgu renklendirme ile zamak etiketlerin kabartma bölümleri arasına renk uygulanır ve çarpıcı çok renkli tasarımlar oluşturulur.

Üç Boyutlu Kabartma ve Uygulama Alanları

Zamak döküm etiketlerin en belirgin özelliği üç boyutlu kabartma tasarıma olanak tanımasıdır. Tipik kabartma derinliği 0,5 ila 3 milimetre arasında değişir ve çok katmanlı kabartmalar ile derinlik hissi artırılır. Minimum çizgi genişliği 0,2 milimetredir ve bu değer kabartma metinlerin okunabilirliği için alt sınırı temsil eder. Mobilya sektöründe zamak etiketler dolap kulpları, çekmece süsleme elemanları ve marka logoları olarak kullanılır. Moda ve deri aksesuar sektöründe çanta tokaları, fermuar başlıkları ve marka etiketleri zamak dökümden üretilir. Otomotiv sektöründe direksiyon amblemleri, jant kapak logoları ve gövde marka yazıları zamak döküm ile imal edilir. Şarap ve içecek sektöründe şişe boyun etiketleri ve koleksiyon serileri için özel zamak etiketler üretilir. Kozmetik ambalaj sektöründe parfüm şişesi kapakları ve lüks krem kutusu süsleme elemanları zamak döküm olarak tasarlanır. Ankara'daki üretim kapasitemiz kalıp tasarımından seri üretime kadar tüm süreçleri kapsayan entegre bir zamak döküm etiket çözümü sunmaktadır.

  • 3D kabartmalı metal döküm etiket
  • Nikel, krom, altın ve gümüş kaplama
  • Mobilya ve deri aksesuar markalama
  • Mine dolgulama ile renkli tasarım
  • Özel kalıp tasarımı ve CNC işleme
  • Lüks tüketim ürünleri için ideal

Sıkça Sorulan Sorular

Zamak Döküm Etiket hakkında merak edilenler

Zamak döküm etiket nedir?
Zamak döküm etiket, çinko bazlı zamak alaşımının basınçlı döküm yöntemiyle şekillendirilmesiyle üretilen üç boyutlu metal etiket ve amblemdir. Baskılı etiketlerden farklı olarak yazı ve logolar kabartma halinde metalin kendisinden oluşur. Mobilya aksesuarları, çanta ve deri ürün markaları, otomotiv amblemleri ile lüks ambalaj süslemelerinde yaygın kullanılır.
Zamak hangi metallerden oluşan bir alaşımdır?
Zamak, çinko esaslı bir döküm alaşımıdır ve adını Almanca çinko, alüminyum, magnezyum ve bakır kelimelerinin baş harflerinden alır. En yaygın bileşim olan Zamak 3, yüzde 96 çinko ve yüzde 4 alüminyum içerir. Düşük ergime sıcaklığı ve mükemmel dökülebilirliği sayesinde ince detaylı etiket ve amblem üretimine çok uygundur.
Zamak etiket nasıl üretilir?
Zamak etiket, sıcak kamaralı basınçlı döküm yöntemiyle üretilir; eriyik alaşım 70-140 bar basınçla, 150-200 derece sıcaklıkta tutulan çelik kalıba milisaniyeler içinde doldurulur. Toplam çevrim 15-30 saniye sürdüğünden yüksek adetli üretim ekonomiktir. Döküm sonrasında çapak alma, yüzey parlatma ve kaplama işlemleriyle etiket son halini alır.
Zamak etiket üretimi için kalıp gerekir mi?
Evet, zamak etiket üretimi tasarıma özel bir döküm kalıbı gerektirir. Kalıplar H13 sıcak iş takım çeliğinden CNC frezeleme ve elektro erozyon işlemeyle hazırlanır; 0,1 milimetreye kadar ince detaylar kalıba aktarılabilir. Bir kalıp tipik olarak 500 bin ile 1 milyon baskı ömrüne sahiptir ve çok gözlü tasarımlarla tek seferde 4-16 etiket dökülebilir.
Zamak etikete hangi kaplamalar uygulanır?
Zamak etiketlere nikel, krom, altın, gümüş ve antik pirinç kaplamalar uygulanır. Nikel kaplama 5-15 mikrometre kalınlıkta parlak veya saten seçenekle yapılır; krom kaplama ayna benzeri bir parlaklık verir. Altın kaplama lüks ürün etiketlerinde tercih edilirken, kimyasal eskitme işlemiyle uygulanan antik pirinç kaplama nostaljik bir görünüm sağlar.
Zamak etikette kabartma derinliği ne kadar olur?
Zamak döküm etiketlerde kabartma derinliği tipik olarak 0,5 ile 3 milimetre arasında değişir ve çok katmanlı kabartmalarla derinlik hissi artırılabilir. Kabartma yazılarda okunabilirlik için minimum çizgi genişliği 0,2 milimetredir. Bu üç boyutlu yapı, baskı teknikleriyle elde edilemeyen dokunsal ve prestijli bir etki yaratır.
Zamak etiketler nerelerde kullanılır?
Zamak etiketler mobilyada dolap kulpları ve marka logolarında, moda sektöründe çanta tokaları, fermuar başlıkları ve deri ürün etiketlerinde kullanılır. Otomotivde direksiyon amblemleri ve jant kapak logoları, içecek sektöründe şişe boyun etiketleri, kozmetikte ise parfüm kapakları ve lüks kutu süslemeleri tipik uygulamalardır. Genel olarak lüks tüketim ürünlerinin markalanmasında tercih edilir.
Zamak 3 ile Zamak 5 arasındaki fark nedir?
Zamak 3, yüzde 96 çinko ve yüzde 4 alüminyum içeren en yaygın bileşimdir; mükemmel dökülebilirlik ve boyutsal kararlılık sunar. Zamak 5 ise ek olarak yüzde 1 bakır içerir; bu katkı çekme dayanımını 283 megapaskaldan 328 megapaskala, sertliği 82'den 91 Brinell değerine yükseltir. Zamak 5 ayrıca daha iyi kaplama yapışması sağladığından kromlu dekoratif etiketlerde tercih edilir.
Zamak etikete renk eklenebilir mi?
Evet, zamak etiketlere mine veya epoksi dolgu ile renk eklenebilir. Kabartma bölümler arasındaki çukur alanlara renkli dolgu uygulanarak metal parlaklığı ile canlı renklerin bir arada olduğu çok renkli tasarımlar elde edilir. Ayrıca toz boya kaplama ile etiketin tamamına farklı renkler de verilebilir.
Zamak döküm etiket yüksek adetli üretime uygun mu?
Evet, zamak döküm etiket yüksek adetli üretim için özellikle ekonomik bir çözümdür. Döküm çevrimi parça başına 15-30 saniye sürer ve çok gözlü kalıplarla tek baskıda 4-16 etiket üretilir. Kalıp yatırımı bir kez yapıldıktan sonra adet arttıkça birim maliyet belirgin biçimde düşer; kalıp ömrü de 500 bin baskının üzerindedir.
Zamak etiket ile baskılı metal etiket arasındaki fark nedir?
Zamak etikette yazı ve logo, dökümle metalin kendisinden üç boyutlu kabartma olarak şekillenir; baskılı metal etikette ise görsel, düz bir levha yüzeyine mürekkeple uygulanır. Bu nedenle zamak etiket dokunsal derinlik ve lüks bir his verir, kaplamayla mücevher benzeri görünümler elde edilir. Düz levha etiketler ise ince, hafif ve çok renkli grafik gerektiren işlerde avantajlıdır.
Zamak etiketin kaplaması zamanla atar mı?
Kaliteli elektrokaplama yapılmış zamak etiketlerde kaplama normal kullanımda kolay atmaz. Krom kaplama, 5-15 mikrometrelik nikel alt katman üzerine uygulandığı için aşınmaya karşı korunaklıdır; kaplama yapışması yüksek olan Zamak 5 alaşımı dekoratif işlerde bu dayanımı daha da artırır. Döküm sonrası titreşimli yüzey düzeltme ve parlatma işlemleri de kaplamanın tutunacağı pürüzsüz bir zemin hazırlar.
Zamak etiket fiyatını kalıp maliyeti nasıl etkiler?
Zamak etiket fiyatı; kalıp maliyeti, etiket boyutu, alaşım ve kaplama türü ile sipariş adedinden oluşur. Kalıp tek seferlik bir yatırımdır ve 500 bin baskıya kadar kullanılabildiğinden, adet yükseldikçe kalıbın birim fiyata etkisi küçülür. Düşük adetlerde ise kalıp payı belirleyici olur; bu nedenle net fiyat için tasarım ve adet bilgisiyle teklif alınması önerilir.
Özel tasarım zamak etiket yaptırmak için nasıl bir süreç izlenir?
Özel tasarım zamak etiket için önce logo veya çizim üzerinden kalıp tasarımı yapılır; kabartma derinlikleri ve kaplama rengi bu aşamada netleştirilir. Kalıp CNC ve elektro erozyon işlemeyle üretildikten sonra numune döküm alınır ve onay sonrasında seri üretime geçilir. Ankara Etiket bu süreci kalıp tasarımından kaplamalı son ürüne kadar tek elden yürütmektedir.

Zamak Döküm Etiket Teklifi Alın

Zamak döküm etiket projeniz için ücretsiz fiyat teklifi alın. 3D metal döküm etiket ve amblem üretiminde uzman ekibimizle iletişime geçin.